No edit summary |
(Adding categories) |
||
Line 198: | Line 198: | ||
|colspan=2| |
|colspan=2| |
||
|} |
|} |
||
+ | [[Category:End credits]] |
Revision as of 14:31, 2 October 2012
"The Algae's Always Greener" | |
Storyboard Director | Aaron Springer |
Storyboard Artist | C.H. Greenblatt |
Written by | Aaron Springer, C.H. Greenblatt, Merriwether Williams |
Animation Director | Frank Weiss |
"SpongeGuard on Duty" | |
Storyboard Director | Jay Lender, Sam Henderson |
Storyboard Artist | Caleb Meurer |
Written by | Jay Lender, Sam Henderson, Mark O'Hare |
Animation Director | Sean Dempsey |
Executive Producer | Stephen Hillenburg |
Supervising Producer | Derek Drymon |
Line Producer | Helen Kafatic |
Art Director | Nicholas R. Jennings |
Supervising Director | Alan Smart |
Storyboard Supervisor | Sherm Cohen |
Executive Story Editor | Merriwether Williams |
Writers | Mark O'Hare Kent Osborne Derek Drymon Stephen Hillenburg |
Casting Director | Donna Grillo Gonzales |
Casting and Music Coordinator | Jennie Monica |
Executive Assistant | Elise McCollum |
Supervising Recording Engineer | Krandal Crews |
2nd Recording Engineer | Justin Brinsfield |
Production Dialogue Supervisor | Tony Ostyn |
Animatic Supervisor | Paul Finn |
Animatic Editor | Brian Robitaille |
Assistant Storyboard Artists | Zeus Cervas Heather Martinez Rob Rosen |
Original Character Design | Stephen Hillenburg |
Character Designer | Todd White |
Prop Designer | Thaddeus Paul Couldron |
Character Clean-Up | Eduardo Acosta |
Layout Supervisor | Kenny Pittenger |
BG Layout Design | John Seymore Paula Spence |
Background Painters | Peter Bennett Michael Chen Andy "Spike" Clark Calvin Liang |
BG Scanning Department | Stephen Christian Steven Kellams Eric Stanton |
Color Key Supervisor | Teale Reon Wang |
Color Stylist | Dene Ann Heming |
Production Manager | June Bliss |
Production Coordinators | Michelle Bryan Marcy Lynn Dewey |
Production Assistants | Jacqueline Buscarino Derek Iversen |
Sheet Timer | Patrick Gleeson |
Final Checker | Karen Shaffer |
Post Production Supervisor | Eric Weyenberg |
Additional Post Production Services | Mishelle Smith Michael Petak Jeff Adams |
Videographer | D. Sean Browning |
Picture Editor | Lynn Hobson |
Post Production Sound Supervisor & Mixer | Timothy J. Borquez |
Sound FX Designer & Editor | Jeffrey Hutchins |
Sound Editor | Gabriel Rosas |
Re-Recording Mixers | Eric Freeman Roy Braverman |
Foley | Monette Holderer Al Gomez |
Music Editor | Nicolas Carr |
Music Composed by | The Blue Hawaiians Sage Guyton Jeremy Wakefield Steve Belfer Brad Carow |
On-Line Editors | Barry Cohen Lynn Hobson Gayle McIntyre |
DaVinci Colorist | Dexter P. |
Post Production Services | Pacifica Sound Group Hollywood Digital Encore |
Animation Services | Rough Draft Studios, Korea |
Overseas Supervisor | Doug Williams |
Live Action Island Footage by | Bad Clams Productions, Inc. |
Title Still Photography | David Frapwell |
Developed by | Derek Drymon Tim Hill Nicholas R. Jennings |
Special Thanks | California State Parks Joe Milligan & Steve Hicks |
Production Executive | Eric Coleman |
Executive in Charge of Production | Lolee Aries |